Kuolinpesät
Kaukolämpöliittymän omistajuuden vaihtumisesta tulee ilmoittaa myös silloin, jos liittymä siirtyy kuolinpesälle tai kuolinpesä on myynyt kiinteistön tai olet perinyt kiinteistön omistuksen ja sen mukana myös kaukolämpöliittymän. Sinun ei tarvitse toimittaa erikseen perukirjaa, jos teet ilmoituksen tällä lomakkeella. Kuolinpesän puolesta lomakkeen allekirjoittaa kuolinpesän yhteyshenkilö, jolla on valtuus hoitaa kuolinpesän asioita. Ilmoita lomakkeella siis yhteyshenkilön yhteystiedot.
Yhteyshenkilö voi olla myös liittymän uusi omistaja, jolloin lomakkeella nykyisen omistajan tiedoissa ilmoitetaan kuolinpesän tiedot, mutta puhelinnumeroksi ja sähköpostiksi ilmoitetaan kuolinpesän yhteyshenkilön yhteystiedot.
Sähköinen allekirjoitus
Lomake allekirjoitetaan sähköisesti. Tätä varten tarvitset henkilökohtaiset verkkopankkitunnukset. Lomakkeen allekirjoittavat sähköisesti niin liittymän nykyiset omistajat, kuin uudet omistajat. Lomakkeen lähettämisen jälkeen, lomakkeella ilmoitettuihin sähköpostiosoitteisiin lähetetään kutsulinkki allekirjoitukseen Visma Sign -palvelussa. Salasana palveluun tulee tekstiviestillä. Tarkista lopuksi, että ilmoittamasi yhteystiedot ovat oikein.